Kiemelt hírek

Felpörgeti Kína felhőalapú számítástechnikáját a mesterséges intelligencia

Felpörgeti Kína felhőalapú számítástechnikáját a mesterséges intelligencia

Várhatóan új fejlesztési lehetőségeket nyithat meg a kínai felhőalapú számítástechnikai ipar – emögött a DeepSeek mesterséges intelligencia-startup hirtelen felemelkedése áll.

A kínai felhőalapú számítástechnikai ipar várhatóan új fejlesztési lehetőségeket nyit meg, miután a DeepSeek mesterséges intelligenciával (MI) foglalkozó helyi startup hirtelen felemelkedése megkérdőjelezte a hiedelmet, hogy mesterséges intelligencia áttöréseihez elengedhetetlenek a hatalmas számítási erőforrások.

Szakértők szerint a mesterséges intelligencia- technológia kiforrásával és alkalmazásával a számítási felhő szolgáltatások felhasználóbarátabbak és hatékonyabbak lesznek. Tovább bővülnek a felhasználási forgatókönyvek, a vállalatok nagyobb szerepet játszanak majd a felhőalapú számítástechnika és a generatív mesterséges intelligencia integrációjának erősítésében.

További technológiai fejlesztésekre kerül sor az erősödő globális mesterséges intelligencia-chatbot versenyben is.

A Deep Seek mesterséges intelligencia-modell óriási hatása

A vezető kínai számításifelhő-cégek, köztük az Alibaba Cloud, a Baidu AI Cloud, a Tencent Cloud és a Huawei Cloud, mind integrálták a DeepSeek mesterséges intelligencia-modelljeit platformjukba, miután a Deep-Seek a közelmúltban globális szenzációt keltett nyílt forráskódú nagynyelvi modelljével. A modellt a külföldi partnerek által általában elköltött költségek és számítási teljesítmény töredékéért fejlesztettek ki.

Az Alibaba Cloud közölte: elérhetővé tette a DeepSeek mesterséges intelligencia modelljét a platformján, vagyis a felhasználók a teljes folyamatot a betanítástól a telepítésen át a következtetésig nulla kódolással érhetik el.

Felpörgeti Kína felhőalapú számítástechnikáját a mesterséges intelligencia

Felpörgeti Kína felhőalapú számítástechnikáját a mesterséges intelligencia

A platform leegyszerűsíti a modellfejlesztési folyamatot, gyorsabb, hatékonyabb és kényelmesebb mesterséges intelligencia-fejlesztési és alkalmazási élményt biztosítva a fejlesztőknek és a vállalati felhasználóknak.

A Deep-Seek óriási hatást gyakorolt ​​a felhőalapú számítástechnikai és a mesterséges intelligencia iparágra Kínában, mivel felgyorsítja az MI modellképzés paradigmaváltását, kibővíti a mesterséges intelligencia érvelési képességeit a szélesebb körű vállalati alkalmazás érdekében, s tovább erősíti az MI innovációt – mondta Charlie Dai, a Forrester kutatóvállalat alelnöke és vezető elemzője.

Megjegyezte: a nagy kínai felhőszolgáltatóknak fokozniuk kell erőfeszítéseiket, hogy kihasználják a DeepSeek népszerűségét, integrálva képességeit a szolgáltatásaikba.

„Egyrészt arra összpontosíthatnak, hogy skálázható felhőinfrastruktúrát biztosítsanak a mesterséges intelligencia munkaterheléséhez, középpontban a DeepSeek modellel. Másrészt olyan innovatív alkalmazásokat és megoldásokat kell kifejleszteniük, amelyek kihasználják a DeepSeek mesterséges intelligencia erejét az ügyfélélmény és a működési hatékonyság javítása érdekében” - mondta Dai.

Hozzátette: emellett az adatbiztonság és a szabályozások betartásának biztosítása kulcsfontosságú az érzékeny információk védelmében.

A DeepSeek megjelenése jelentősen csökkentette a számítási teljesítmény költségeit és javította a számítási erőforrások kihasználtságát, miközben elősegíti a felhőszolgáltatások fejlesztését és jelzi a globális számítási felhő-környezet változását – mondta Pan Helin, az Ipari és Informatikai Minisztérium Információs és Kommunikációs Gazdasági Szakértői Bizottságának tagja.

A felhőalapú számítástechnika nemcsak az MI-vel kapcsolatos mélyreható kutatás, fejlesztés és alkalmazások fellendítéséhez nyújt kulcsfontosságú támogatást a jövőben, hanem hatékonyan felgyorsítja az MI-modellek iterációját és bevezetését, megbízható számítási teljesítménygaranciát nyújtva az AI-technológia gyors fejlődéséhez – jegyezte meg Helin.

Nőnek a a felhőalapú infrastruktúra szolgáltatásokra fordított kiadások

A Canalys globális piaci tanácsadó cég adatai azt mutatják, hogy a felhőalapú infrastruktúra szolgáltatásokra fordított kiadások a kínai anyaországban 10,2 milliárd dollárt tettek ki 2024 harmadik negyedévében, ami éves szinten 11 százalékos növekedést jelent, s visszatér a kétszámjegyű növekedéshez.

A Canalys szerint a mesterséges intelligencia a felhőalapú elterjedtség jelentős mozgatórugója - egyre több vállalkozás épít be mesterséges intelligencia-képességeket felhő alapú alkalmazásokba az intelligencia fokozása és a működési hatékonyság egyszerűsítése érdekében.

Az Alibaba Cloud szerezte meg az első helyet Kína felhőpiacán, 36 százalékos részesedéssel. Emellett 7 százalékos éves növekedést ért el a harmadik negyedévben, nagyrészt a nyilvános felhő üzletágának köszönhetően. Őt követi a Huawei Cloud és a Tencent Cloud.

A DeepSeek gyors felemelkedése átformálta a hazai felhőalapú számítástechnika fejlődési mintáját – mondta Zou Debao, a CCID Consulting piackutató cég mesterséges intelligenciával foglalkozó kutatóintézetének vezérigazgató-helyettese.

A múltban a nagy számítási felhővel foglalkozó vállalatok domináns pozíciót szereztek, erős számítási teljesítmény és technológiai előnyök mellett, de a kis- és közepes méretű felhőszolgáltatók gyorsan javíthatták szolgáltatási képességeiket és újfajta ügyfeleket vonzhattak a DeepSeek-kel való együttműködés révén – tette hozzá Zou.

A kínai felhőszolgáltatók tovább növelték beruházásaikat, erőforrásaikat a számítási teljesítmény, a méretezhetőség és a hatékonyság növelésére fordítva – mondta Zhang Yi, a Canalys elemzője.

„Ezen befektetések célja, hogy megszilárdítsák pozícióikat a kulcsfontosságú stratégiai területeken, biztosítva, hogy továbbra is a technológiai innováció és a piaci versenyképesség élvonalában maradjanak az egyre inkább mesterséges intelligencia által vezérelt környezetben” – tette hozzá Zhang.

B.A.