Távérzékelési adatkiegészítő modellt fejlesztettek ki kínai kutatók

Kínai kutatók távérzékelési adatkiegészítő modellel álltak elő, melynek segítségével megoldhatók a műholdak pálya-lefedettségi hiányosságai, valamint a felhőzet okozta hiányzó mérések is.
Általánosított adatkiegészítő modellt (GDCM) terveztek kínai kutatók, amely több forrásból származó távérzékelési adatokra alkalmazható. Célja, hogy megoldja a műholdak pályá-lefedettségi hiányosságait és a felhőzet okozta hiányzó méréseket - tudatta a Kínai Tudományos Akadémia (CAS).
Az óceáni távérzékelési adatok kulcsfontosságúak a globális éghajlati rendszer megértéséhez. A műholdak pályájának lefedettségi hiányosságai és a felhőzet miatt a műholdas óceáni távérzékelési termékek jelentős adathiányokat mutattak.
Távérzékelési adatkiegészítő modellt fejlesztettek ki kínai kutatók
A mélytanulásra alapozva a Kínai Tudományos Akadémia Óceántani Intézetének, valamint az akadémia egyetemének kutatói olyan hézagmentes és felhőmentes kulcsfontosságú óceáni változókat rekonstruáltak, mint a tengerfelszín hőmérséklete, a szélsebesség, a vízgőz, a felhők folyékony víztartalma és a csapadékmennyiség.
A GDCM modell hatékonyan kihasználta a távérzékelési adatokban található térbeli-időbeli információkat a hiányzó régiók pontos kitöltéséhez - áll a Remote Sensing of Environment folyóiratban megjelent kutatási cikkben.
Annak érdekében, hogy a modell elegendő adatot gyűjtsön a dinamikus változási minták követelményeinek kielégítésére, a kutatók hét egymást követő nap megfigyelési adatait használták bemenetként a modell adatkiegészítő képességének javítása érdekében - jelentősen javítva a felhőtakaró miatt hiányzó adatok kezelését.
A tanulmány egy általánosított új megoldást kínált a különböző felbontásokban hiányzó óceáni adatok problémájára – ezáltal hozzájárulva az átfogóbb és támogatóbb óceántudományi kutatásokhoz és a kapcsolódó alkalmazásokhoz.
B.A.