Kína - Testvérvárosok

Kínai külkapcsolatok Fejér megyében - interjú Somogyi Balázzsal a Fejér Megyei Közgyűlés tagjával, Perkáta polgármesterével

Kínai külkapcsolatok Fejér megyében - interjú Somogyi Balázzsal a Fejér Megyei Közgyűlés tagjával, Perkáta polgármesterével
Fejér megyének természeti és történelmi adottságai, tradíciói, anyagi és szellemi értékei alapján kitüntetett érdeke fűződik ahhoz, hogy nemzetközi kapcsolatrendszerét aktívan, és tervszerűen, mindenkor a betölteni kívánt szerepkörének megfelelően alakítsa.  Elmondhatjuk, hogy a megyei önkormányzat az elmúlt húsz évben különösen nagy hangsúlyt fektetett a testvérmegyei együttműködések kibontakoztatására, a kölcsönös érdeklődésen és közös érdekeken nyugvó testvérkapcsolatok építésére.


- Fejér megye és a kínai Jilin tartomány kapcsolata a 90-es évekre vezethető vissza.  Hogyan alakult ki az együttműködés?

Somogyi Balázs

- Még 1994-ben, Magyarország akkori kínai nagykövete azzal kereste fel a Fejér Megyei Önkormányzat vezetőségét, hogy Kína egyik tartománya „kinézte” magának Fejér megyét.  A kínaiak látva a megyei önkormányzat nyitottságát, egy hónapon belül Kína magyarországi nagykövete tett látogatást a Megyeházán. Magyarországon keresztül az Európai Unió felé való nyitásban és gazdasági együttműködésben látták a megyével való kapcsolat kialakításának jelentőségét. A kínaiak a találkozások alkalmával mindkét fél részéről fontosnak tartották a hivatalos delegációk jelenlétét, céljaikat mindig kellő alapossággal, konkrétan meghatározták. A nagykövet látogatását követő egy hónap után Jilin tartomány 5-6 fős politikai-gazdasági összetételű delegációja érkezett Fejér megyébe. Ekkor írták alá a kölcsönös együttműködésről szóló hivatalos szándéknyilatkozatot a seregélyesi kastélyban rendezett fogadás keretében.  A felek a találkozás első alkalmával a gabonaügylet, az elektronika és a kereskedelem területén keresték az együttműködést, Magyarországot kapuként használva a szomszédos területekre való bejutáshoz.

Néhány év kihagyás után, 2005-ben a kínai partner kezdeményezésére ismét felvették Fejér megyével a kapcsolatot együttműködési szándékkal. A megyei közgyűlés akkor már a Fejér Megyei Iparkamara bevonásával tett viszontlátogatást hivatalos delegációjával, melynek alkalmával aláírták az első együttműködési megállapodást.

A Kínában tett látogatás tíz konkrét megrendelést hozott a megyének különféle iparágakban, amelyből végeredményben egyet sikerült megvalósítani.

Jilin Tartomány

Fejér megye Jilin tartománnyal írta alá a kölcsönös együttműködésről szóló hivatalos szándéknyilatkozatot


- 2011-ben egy 6 fős kínai delegáció járt a Megyeházán azzal a reménnyel, hogy a több mint 15 éves partnerséget a megyében lévő esetleges új fejlesztések, beruházások megvalósításával sikerül majd tovább mélyíteni. Ezzel kapcsolatban történtek-e lépések?
- 2011 januárjában három napon töltött Jilin legnagyobb városában, Changchunban egy hatfős delegáció, amelyet L. Simon László, 2006-2010. között Fejér megyei képviselő, a közgyűlés Oktatási és Kulturális Bizottságának elnöke, a látogatás ideje alatt Fejér megyei 4-es számú választókerület egyéni országgyűlési képviselője vezetett és a delegáció tagja volt Somogyi Balázs, a Fejér megyei közgyűlés tagja, az akkori Fejlesztési Bizottság elnöke. A kapcsolat a kilencvenes évek közepén kialakult, de érdemi lépések, találkozók nélkül maradt, ezért a kapcsolat megújítása miatt látogatott el a delegáció Jilinbe. A látogatáson a politikai vezetők látogatása mellett a changchuni gépipar két legjelentősebb gyára, a gyorsvasútgyár és a legrégibb kínai autógyár meglátogatása mellett látogatást tettek a Jilini Egyetemen, amely Kínában a legnagyobb 65.000-s hallgatói létszámával, illetve a Jilini Animációs Főiskolán. A látogatás után két hónappal L. Simon László meghívására Gao Jian nagykövet asszony (most tölti budapesti hivatalában utolsó napjait) látogatást tett a Dunaújvárosi Főiskolán, hogy segítse a Jilini Egyetem és a főiskola (mint Fejér megye egyetlen állami felsőoktatási intézménye) kapcsolatfelvételét.

Jilini Egyetemen

A delegáció tagjai látogatást tettem a Jilini Egyetemen, amely Kínában a legnagyobb 65.000-s hallgatói létszámával


- 2012 októberében ismét kínai delegációt fogadtak a Megyeházán.  Milyen céllal, és kik érkeztek Fejér megyébe?
- A viszontlátogatásra még 2011 szeptemberében sor került, amelyben Jilin tartomány hat fős delegációja számos Fejér megyei településsel megismerkedett, többek között a két nagyvároson, Székesfehérváron és Dunaújvároson túl, Mórral és Bicskével is, illetve a legrégebbi kínai partnerkapcsolattal rendelkező magyar településen, Perkátán is jártak.

Azóta folyamatosak az egyeztetések és több delegáció is érkezett Fejér megyébe, amelyek más szervezetek meghívására látogattak Magyarországra. Idén tavasszal a Vállalkozók Országos Szövetsége meghívására érkezett egy üzleti delegáció, amelynek volt jilini tagja is és ezért Székesfehérvárra is ellátogattak, ahol többek között alternatív közlekedési eszközöket, Fejér megyei vállalkozások által készített elektromos autót is megnéztek.

Most októberben magyarországi vállalkozások meghívására érkezett Budapestre egy magas rangú jilini delegáció, akik a Fejér Megyei Önkormányzatot is meglátogatták, illetve a Parlamentben fogadta őket, L. Simon László, kulturális államtitkár és Vargha Tamás, a Fejér Megyei Közgyűlés akkor hivatalban levő elnöke, Székesfehérvár országgyűlési képviselője. A delegáció és a meghívók célja a látogatás kapcsán az volt, hogy magyarországi vállalkozások számára teremtsenek lehetőséget kapcsolatfelvételre kínai szakmai befektetésekre.

fejér megye



- Milyen területeken mélyülhet el Jilin és Fejér megye kapcsolata?
- Fejér megye és Jilin tartomány kapcsolata az említett oktatási kapcsolatokon keresztül szélesedhet ki. Célunk lehet, ahogy a Dunaújvárosi Főiskolán számos kínai diák tanul, úgy magyar diákok számára is szélesedjék a Kínában való tanulmányok lehetősége. A két tartomány hasonló mezőgazdasági lehetőségekkel is rendelkezik, ezért az ebben fejlett Fejér megye, illetve mezőgazdasági vállalkozói szakmai befektetőként léphetnek fel Jilinben. Egy párhuzam, hogy Kína egyik legnagyobb bioetanol gyára Jilin város mellett található (2011 januárjában meglátogatásra került), míg Európa egyik legnagyobb kukorica feldolgozó üzeme Szabadegyházán található. A gépgyártás mindkét területen nagy hagyományokkal bír, így ebben is hamarosan létrejöhet gazdasági együttműködés. A Fejér Megyei Önkormányzat feladata, hogy a települési önkormányzatokkal együtt karöltve a vállalkozói szervezetekkel (Kamara, VOSZ) megteremtse azokat a csatornákat, amelyben kínai (jilini) befektetéseket ösztönözzön Fejér megyében, illetve lehetőséget teremtsen a helyi vállalkozóknak, hogy Kínában, Jilin tartományban tudják tudásukat kamatoztatni, termékeiket bemutatni.


MCOnet-KT