Kína - hírek

Eximbank megállapodás: Magyarországon működő cégek Kínába irányuló exporttevékenységét bővítenék a 100 millió eurós hitellel

Eximbank megállapodás: Magyarországon működő cégek Kínába irányuló exporttevékenységét bővítenék a 100 millió eurós hitellel
100 millió euróval, azaz csaknem harmincmilliárd forinttal támogatja a magyar cégek kínai exportját az a hitelszerződés, amelyet az Eximbank és a Kínai Export-Import Bank kötött egymással, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter jelenlétében.

A kínai és a magyar Eximbank együttműködése nem teljesen újkeletű, pár hónapja már kötött a két fél hasonló megállapodást. Pekingben  bankközi hitelkeret megállapodást kötött egymással a Magyar Export-Import Bank Zrt. (Magyar Eximbank) és a Kínai Export-Import Bank (Kínai Eximbank) 2013.február 21-én, melyet magyar részről Pető Ernő, az Eximbank elnöke, kínai részről pedig Yuan Xingyong  úr, a  kínai Eximbank nemzetközi ügyekért felelós alalnöke látott el kézjegyével.

Pető Ernő, az Eximbank elnöke, kínai részről pedig Yuan Xingyong  úr, a  kínai Eximbank nemzetközi ügyekért felelós alalnöke

A februári megállapodást magyar részről Pető Ernő, az Eximbank elnöke, kínai részről pedig Yuan Xingyong  úr, a  kínai Eximbank nemzetközi ügyekért felelós alalnöke látott el kézjegyével


2013. júliusában a Magyar Export-Import Bank (Eximbank) egy 100 millió euró (mintegy 29,4 milliárd forintos) összegű hitelszerződést írt alá a Kínai Export-Import Bankkal, a hitel elsősorban Magyarországon működő cégek Kínába irányuló exporttevékenységét hivatott bővíteni. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint a hitellel nemcsak hazai vállalkozások exporttevékenységét szeretnék segíteni, hanem lehetőséget teremteni arra is, hogy a külföldi – akár speciálisan kínai tulajdonú – cégek számára is rendelkezésre álljon a hitelkeret. A miniszter azt is elmondta, hogy az Eximbank kínai partnerszervezetével egy együttműködési megállapodást is aláírt, amely szerint Magyarország 30 millió dollárral járul hozzá az 500 millió dollárral induló kínai közép-kelet-európai befektetési alap elindulásához. A következő években az alapból 100 millió dollárt fektetnének be Magyarországon, elsősorban az infrastruktúra-fejlesztés, a telekommunikáció és az energetika területén, “vagyis Magyarország szempontjából egy kedvező befektetési helyzet alakulhat ki” – fogalmazott Varga Mihály.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter

 

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter számolt be az Eximbank-megállapodások megkötésének részleteiről



A miniszter jelezte: az Eximbank számára rendelkezésre áll az a forrás, amellyel a befektetési alap tőkéjéhez hozzá tud járulni, vagyis nem szükséges újabb kötvénykibocsátás.  Hangsúlyozta: a Nemzetgazdaság Minisztérium kiemelt célja, hogy olyan forrásbevonások történjenek, amelyek segítik a magyar vállalkozásokat befektetési lehetőségeik, exporttevékenységük bővítésében és ez a két megállapodás is ezt szolgálja.

Pető Ernő, eximbank

A szerződéseket az Eximbank részéről Pető Ernő, az Igazgatóság elnöke és Darabos Tamás, vezérigazgató-helyettes, míg a Kínai Export-Import Bank részéről Li Ruogu, elnök írták alá júliusban (Forrás: eximbank.hu)


Szintén a magyar nemzetgazdasági miniszter jelentette be, hogy a magyar Eximbank és a kínai Wanhua tulajdonában lévő Borsodchem vegyipari vállalat 70 millió eurós hitelmegállapodást kötött exportfejlesztésre. A mostani megállapodást az elmúlt időszak legnagyobb exportösztönzési célú hitelének nevezte Varga Mihály.  A Borsodchem kínai tulajdonosa, a Wanhua Ázsiában és Európában is a vegyipari termékek egyik legnagyobb forgalmazója - mondta. Hozzátette, van mód arra, hogy az európai piacokon lévő volument növelni tudja a vállalat, ahogy arra is számít a kormány, hogy akár Ázsia, akár más kontinensek irányába is növelje a kivitelt.


MTI/MCOnet